УПРАВА

ИСТОРИЈАТ


Управа за игре на срећу основана је Законом о играма на срећу ("Службени гласник РС" бр. 88/2011, 93/2012 - др. закон, 30/2018 и 95/2018), као орган управе у саставу Министарства финансија, за обављање послова државне управе у области игара на срећу. Управа је почела са радом 01. марта 2019. године. Средства за рад и функционисање Управе обезбеђују се из буџета Републике Србије. Седиште Управе за игре на срећу је у Београду, Балканска 53.


Нови Закон о играма на срећу ("Службени гласник РС", бр.18/20 од 03.03.2020. године) ступио је на снагу 11.03.2020. године, а примењује се од 11.04.2020. године. Одредбама овог Закона Управа за игре на срећу самостално обавља послове државне управе у области игара на срећу на целокупној територији Републике Србије на начин којим се обезбеђује функционално јединство у спровођењу прописа у области игара на срећу.


Законом о изменама и допунама Закона о играма на срећу (“Службени гласник РС”, бр. 94/2024 од 28.11.2024. године), који ступа на снагу дана 06.12.2024. године, а у примени је од 06.01.2025. године, унапређен је систем контроле приређивања игара на срећу, као и постојећа законска решења у складу са константним технолошким развојем у овој области, подигнут степен друштвене одговорности приређивача игара на срећу, извршено усклађивање и прецизирање важећих одредби са постојећим европским, односно међународним стандардима, а повећањем накнада за одобрење, односно приређивање игара на срећу створени су услови за повећање прихода буџета Републике Србије.



                                                                                                                          НАДЛЕЖНОСТИ


Члан 12. Закона о играма на срећу

Управа обавља следеће послове:

1. утврђује предлог каталога о врстама игара на срећу, који доноси министар финансија;
2. даје и одузима одобрења, односно сагласности за приређивање игара на срећу у складу са овим Законом;
3. утврђује висину накнаде за које даје одобрења и сагласности;
4. врши надзор над применом одредаба закона и других прописа у области игара на срећу, као и контролу спречавања прања новца и финансирања тероризма у области игара на срећу;
5. врши процену вредности наградног фонда за приређивање наградних игара у роби и услугама;
6. одређује свог представника у комисији за извлачење добитака у класичним играма на срећу када се извлачење добитака обавља у директном ТВ преносу;
7. учествује у припреми прописа из своје надлежности;
8. води евиденције и регистре о пословима из своје надлежности;
9. планира и спроводи обуку запослених;
10. обезбеђује јавност у раду;
11. обавља и друге послове у складу са овим и другим законом.



                                                                                                              ДРУШТВЕНО ОДГОВОРНО ПРИРЕЂИВАЊЕ

Члан 6. Закона о играма на срећу

Приређивање игара на срећу мора бити друштвено одговорно и усмерено ка заштити малолетника, превенцији болести зависности код учесника у играма на срећу и ка заштити података о личности учесника у играма на срећу.

Приређивачи су дужни да на најефикаснији начин спроводе забрану учествовања малолетних лица у играма на срећу.

Сви запослени код приређивача игара на срећу који имају директан контакт са учесницима у играма на срећу, пре ступања на рад морају бити оспособљени за превентивно деловање против болести зависности према учесницима у играма на срећу.

У случају приређивања игара на срећу преко средстава електронске комуникације, запосленима у смислу става 3. овог члана сматрају се запослени који имају контакт са учесницима у играма на срећу (нпр. кориснички сервис).

Обавеза је сваког приређивача да унутар објекта у коме приређује игре на срећу у непосредној близини улазних врата истакне постер величине 100 x 80 сантиметара, на којем се налази одговарајући текст о превенцији болести зависности, као и контакт подаци установе коју је министарство надлежно за послове здравља сертификовало за лечење болести зависности од игара на срећу.

На сваком пулту или шалтеру преко којег се региструје учествовање у играма на срећу мора постојати брошура-флајер са подацима наведеним у ставу 5. овог члана. Оглашавање и рекламирање класичних и посебних игара на срећу, укључујући и посредно упућивање на исте, врши се уз обавештење о забрани учествовања малолетних лица у играма на срећу и одговарајући текст упозорења о превенцији болести зависности.

Одредбе става 7. овог члана не примењују се на истицање, оглашавање и рекламирање логотипа, жига, односно трговачке марке и знака приређивача.

Приређивачи су дужни да на најефикаснији начин и у складу са важећом законском регулативом штите податке о личности учесника у играма на срећу.

Министар надлежан за послове здравља прописује изглед и садржину постера из става 5. овог члана, као и обавештења, односно упозорења из става 7. овог члана.

                                                                                                                   ОРГАНИЗАЦИОНА СТРУКТУРА



Директор - Зоран Гашић


На основу члана 8. Уредбе о поступку за прибављање сагласности за ново запошљавање и додатно радно ангажовање код корисника јавних средстава („Службени гласник РС“ бр. 159/20 и 116/23), Управа за игре на срећу објављује податке о броју запослених и радно ангажованих лица:

Број запослених и радно ангажованих лица

image